Prvič objavljeno v enciklopediji Jugoslovenski fudbalski klubovi, 1977

 

Član prve zvezne lige

Barva kluba: zelena

 

Na osnovi zapisnika ustanovne skupščine 7. junija 1945 je bil ustanovljen v Ljubljani Nogometni klub »Svoboda-Center«. Julija 19471 klub z ostalimi sekcijami športnega društva dobi ime »Enotnost«, dve leti kasneje2 (1949) pa spet pride do spremembe imena v NK »Odred«.

Kasneje se je nogometni klub, potem ko je v sezoni 1959/60 izpadel iz druge zvezne lige, ločil od Športnega društva »Odred« in kot samostojni klub spremenil ime v »Triglav«, nato pa se je leta 1962 priključil Akademskemu športnemu društvu »Olimpija« in s tem je tudi nogometni klub postal »Olimpija«.

»Olimpija« je eden od tistih jugoslovanskih prvoligašev, ki je kar nekajkrat zamenjal ime, pa tudi kar nekaj ravni tekmovanja. Prvi večji uspeh pod imenom »Odred« je klub dosegel v sezoni 1952/53, ko se je iz druge lige uvrstil v prvo. Ljubljančani so v prvi ligi igrali samo eno sezono in izpadli iz nje. V sezoni 1959/60 je »Odred« izpadel tudi iz druge lige. Takrat je spremenil ime v »Triglav« in pod tem imenom tekmoval v slovenski republiški ligi, leta 1962 pa je pod novim imenom »Olimpija« ljubljanski klub spet postal drugoligaš.

Na fotografiji iz enciklopedije je moštvo Olimpije iz spomladanskega dela sezone 1975/76. Stojijo od leve proti desni: Dalanović, Šišić, Samatović, Jurišić, Prosen, Dimitrijević; čepijo: Voljč, Bracanović, Ameršek, Dogandžić, Rožič.

Junija 1965 je »Olimpija« osvojila prvo mesto v zahodni skupini druge zvezne lige in postala prvoligaš, v sezoni 1970/71 pa so Ljubljančani osvojili 7. mesto v elitni druščini, kar se smatra za največji uspeh »zelenih«.

Do zdaj je v »Olimpiji« delalo veliko število trenerjev, po čemer je to moštvo verjetno rekorder med prvoligaši. Prav tako je dres ljubljanskega prvoligaša nosilo več uveljavljenih nogometašev in reprezentantov: vratarja Zlatko Škorić in Mirko Stojanović, potem Anđelko Milevoj, Danilo Popivoda, Vili Ameršek, Brane Oblak, Radoslav Bečejac, Zijad Arslanagić, Ivan Toplak, Mišo Smajlović, Dragan Gugleta Edo Hočevar, Joakim Vislavski, Anton Rudinski, Ljubiša Dalanović in Velimir Sombolac – so nogometaši, ki so odigrali eno ali več tekem za A reprezentanco Jugoslavije.3

Za nekdanjo B reprezentanco in kasneje mlado, so igrali Tone Rožič, Janez Voljč, Zlatko Klampfer, Milan Medved, za mladinsko in mlado reprezentanco Jugoslavije pa so nastopili še Borut Škulj, Marjan Golec, Rudi Zavrl, Marko Hacler, Predrag Đekić, Tomaž Andolšek, Igor Mrkun, Darko Domadenik, Iztok Šubic, Darko Bajec, Matjaž Jakopič in drugi …

 

1Ta podatek ne drži. Fizkulturno društvo Enotnost je nastalo z združitvijo Svobode, Borca, Udarnika in Štepanje vasi 18. decembra 1946.

2Odred je nastal z odcepitvijo od Enotnosti 25. novembra 1948.

3Vili Ameršek žal nikoli ni nastopil za A reprezentanco Jugoslavije.

 

Prevod iz srbščine in opombe: Miha Zupan

Login

Dobrodošli!

Tole je kratek pozdrav
Join Typer
Registration is closed.