Prvič objavljeno na nkolimpija.com 12. maja 2002
Če bi me kdo sredi noči zbudil in povprašal po treh stvareh, ki mi pridejo na misel ob besedah “Nogometni klub Olimpija”, bi bil Danilo Popivoda zagotovo med njimi. A zakaj? Zato, ker sem imel to srečo, da sem lahko tega gospoda, ki ga mlajši bralci te strani verjetno poznajo predvsem kot pomočnika Srečka Katanca in očeta našega vratarja Miloša, gledal tam nekje v prvi polovici sedemdesetih v živo in občudoval njegovo mojstrstvo! Napadalec z izjemno močjo, energijo, driblingom in kupom drugih kvalitet, katere so silile nasprotne trenerje, da so nanj praktično na vsaki tekmi postavljali po dva igralca.
Njegove bleščeče predstave so navduševale tako gledalce kot seveda tudi najvišjo stroko takratne skupne države, ki ga je uvrstila med potnike za SP v ZR Nemčiji leta 1974 in zaključni del EP leta 1976 v Jugoslaviji. Danilo Popivoda je uspel tudi v tujini, saj je v Bundesligi odigral skupaj kar pet sezon. Njegova delavnost na treningih ter neomajna borbenost in spoštovanje nasprotnika na tekmah so bili zagotovo vzor marsikateremu nogometašu, ki je krenil po njegovih stopinjah. Prepričan sem, da se lahko iz njegovih razmišljanj zelo veliko naučimo!
Povejte nam nekaj o sebi …
»Rojen sem bil prvega maja 1947 v Lovčencu v Vojvodini, kjer sem prebil večji del svojega otroštva. Nogomet sem začel igrati na ulici. Otroci smo tudi na ulici po zvočnikih poslušali prenose nogometnih tekem, ker doma pri večini od nas nismo imeli televizijskega sprejemnika. Občudovali smo Bobeka, Zebeca, Milutinovića, Šekularca in tako naprej. Kasneje, ko sem prišel v Ljubljano, sem začel pri Slovanu in kot mladinec prišel v Olimpijo.«
Se spomnite trenerjev in vzornikov?
»Moji prvi trenerji so bili Gugolj, dr. Brane Elsner in kasneje Slavko Luštica. Gugolj me je naučil osnov nogometa, treniral me je kot mladinca in kasneje kot člana, vsak od njih pa me je nekaj naučil. Moji vzorniki so bili Šekularac, Pele in Miloš Milutinović.«
Kako preživljate prosti čas? Imate kak hobi?
»Prosti čas preživljam s teki in sprehodi na Šmarno goro in njeno okolico, za hobi pa urejujem vrt okoli hiše.«
Po več kot desetletju igranja za Olimpijo ste odšli v tujino …
»Aktivni nogometaš sem bil 17 let, pet let in pol pa sem igral v Nemčiji, pri Eintrachtu iz Braunschweiga.«
Se treningi v tujini kaj razlikujejo od teh doma?
»Treningi v Nemčiji in Sloveniji se razlikujejo predvsem po svoji intenzivnosti. Igralci imajo do treninga veliko resnejši pristop. Klubi so mnogo bolje organizirani. Zlasti pa imajo bolje urejeno financiranje.«
Ste zaradi slabe organizirati odšli iz Olimpije?
»Moj odhod iz Olimpije pred šestimi leti nima nikakršne zveze s prehodom v reprezentančni tabor in tudi ni bil posledica konfliktov, pač pa ocenjujem, da je šlo za nekorektno zamenjavo trenerja, ki je bil zamenjan brez pravega razloga.«
Kaj mora trener naučiti igralca?
»Trener mora naučiti igralca predvsem discipline in delovnih navad, vcepiti mu mora pravilen pristop do igre, tako individualno kot kolektivno. Naučiti ga mora tehnike in razumevanja taktike ter doslednega izpolnjevanja trenerjevih navodil.«
Kaj je pomembneje: tehnika ali kondicija?
»V modernem nogometu je pomembna tako tehnična podkovanost igralcev kakor tudi njihova fizična pripravljenost. Ob ustrezni fizični pripravljenosti pride do izraza tudi igralčevo tehnično znanje.«
Če bi igrala vaša ‘romantična’ generacija proti zdajšnji ‘industrijski’ – kdo bi bil boljši?
»Nogometni romantiki so v Evropi vsekakor mogoči. To so vsi vrhunski igralci. A takšnih igralcev je v Sloveniji malo. Trenutna postava Olimpije bi vsekakor izgubila dvoboj z mojo generacijo. Ob tem pa moram dodati, da nikakor ne podcenjujem sedanje generacije igralcev.«
Se stari prijatelji še kaj slišite med seboj?
»Še vedno imam stike s soigralci. Zlasti z igralci, ki se nahajajo v slovenskem prostoru. V tujini pa ima stike z Aleksandrom Ristićem, Marićem, Džajićem in drugimi.«
V časih bivše Jugoslavije so tekme Olimpije obiskovali navijači iz vse Slovenije. Danes ima vsak del Slovenije enega ali več nogometnih klubov … vse to pa je povzročilo osip gledalcev na tekmah Olimpije.
Kaj se je spremenilo od takrat, ko ste še aktivno igrali?
»Odkar sem prenehal igrati nogomet, se je veliko stvari spremenilo. V Sloveniji so se uveljavili drugi športi: košarka, rokomet, hokej na ledu, … kjer so bili doseženi veliki uspehi. A obenem je prav to tisto, kar je žal odvrnilo kar nekaj nogometnih navijačev od obiskovanja nogometnih tekem. V časih bivše Jugoslavije so tekme Olimpije obiskovali navijači iz vse Slovenije. Danes ima vsak del Slovenije enega ali več nogometnih klubov … vse to pa je povzročilo osip gledalcev na tekmah Olimpije. Obenem gledalci pričakujejo dobre igre in borbenost igralcev. In ker tega velikokrat ni, se število gledalcev zmanjšuje.«
Pazljivo spremljate dogajanje v Olimpiji, kajne.
»Dogajanje v Olimpiji v resnici pazljivo spremljam. Olimpija je še vedno moj klub, v katerem igra tudi moj sin Miloš. Nedvomno je Olimpija v zadnjih letih stagnirala. Doma vzgojenih igralcev je vse manj, s tem pa se zmanjšuje tudi pripadnost klubu.«
Kaj pa bi bilo potrebno storiti, da bi se stanje izboljšalo?
»V Olimpiji bi se bilo potrebno posvetiti predvsem vzgoji mladih nogometašev, ki bi ob nekaterih izkušenejših igralcih dosegli cilje kluba. Posebno pozornost bi bilo potrebno posvetiti strokovnemu delu. In pa – v klub bi bilo nujno uvesti potrebno finančno disciplino.«
V kolikem času bi bilo možno napredovati?
»Olimpija bi, po moji oceni, lahko v treh ali štirih letih računala na igranje v ligi prvakov. Ob tem bi si morala zagotoviti sredstva v višini najmanj 1 milijona evrov ali še več.«
Kakšen je slovenski nogomet?
»V slovenskem prostoru malo klubov igra atraktiven nogomet. Malo pa je tudi igralcev, ki bi lahko prispevali k atraktivnosti. V slovenski ligi lahko vsak premaga vsakega.«
Kam bi uvrstili trenutno kvaliteto slovenskega nogometa?
»Trenutno kvaliteto slovenskega nogometa bi lahko uvrstil na nivo tretje nemške lige.«
Je zato težko najti sponzorje?
»Zlasti težko je najti sponzorje. Po moji oceni sponzorji ne vidijo možnosti, da bi se preko nogometa lahko uveljavili v Evropi, Slovenija pa predstavlja premajhen ekonomski prostor, v katerega bi se obrestovala velika vlaganja. Sponzorje bi lahko privabili šele uspehi v mednarodni konkurenci, saj se ravnajo po zakonitostih tržnega gospodarstva in vlagajo tam, kjer pričakujejo dobiček.«
Lahko klub uspe samo z doma vzgojenimi igralci?
»Samo z doma vzgojenimi igralci uspehov v Evropi ni mogoče pričakovati. Vendar pa bi s kvalitetnimi igralci, boljšimi od domačih, uspehe lahko pričakovali.«
Kakšen pomen ima za klub njegov podmladek?
»Klubski podmladek je za vsak klub bistvenega pomena. Doma vzgojeni igralci se zavedajo pripadnosti svojemu klubu, igrajo s srcem. Medtem ko igralci, ki prihajajo od drugod, velikokrat igrajo samo za denar.«
Za konec še vaša napoved Olimpije uvrstitve v naslednji sezoni …
»Olimpija bi lahko v naslednji sezoni zasedla eno od prvih treh mest.«
Uvod je napisal Drago Dolenc, pogovarjal se je Boris Škraban.